Turyn – Obok przyjemnego, barokowego centrum, główną atrakcją miasta są muzea: Muzeum Risorgimento, ukazujące historię zjednoczenia Włoch, czy choćby Muzeum Egipskie (pod względem wielkości drugie na świecie, po kairskim) i Galeria Sabaudzka z cennymi dziełami artystów włoskich, holenderskich i flamandzkich. Miłośnicy motoryzacji nie mogą również przegapić jedynego we Włoszech Muzeum Samochodów, gdzie można zobaczyć modele znane obecnie tylko z filmów.
Sacra di San Michele – opactwo na wzgórzu uznane za turystyczny symbol Piemontu; będące ponoć inspiracją dla Umberta Eco w Imieniu Róży.
Bastia Mondovi – osada z kościołem San Fiorenzo, w którym znajdują się wspaniałe, późnogotyckie freski.
Ośrodki
Turyn – stolica Piemontu i drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy we Włoszech, ukochane miasto Fryderyka Nietzschego z eleganckimi, barokowymi alejami, bogatymi kościołami i pałacami, oraz wspaniałymi galeriami sztuki. To tutaj znajduje się koncern Fiata.
Sestiere – nowoczesny ośrodek narciarski, będącym w centrum Via Lattea (Droga Mleczna), obejmującym ponad 400 km tras narciarskich i 66 wyciągów, oraz 8 km tras biegowych i lodowisko.
Cuneo – główne miasto południowego Piemontu, stanowiące dobry punkt przesiadkowy (dobra infrastruktura kolejowa i autobusowa).
Bardonecchia – nowoczesny ośrodek narciarski, z bardzo dobrą bazą hotelową.
Geografia i przyroda
Góry i wzgórza stanowią ponad 70% regionu i rozciągają się na na północy, zachodzie i południu Piemontu. Najwyższym szczytem jest Monte Rosa (4554 m. n.p.m.). Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa) oraz Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso).
Historia
Turyn, podobnie jak inne włoskie miasta, przechodził z rąk do rąk. W średniowieczu znajdował się pod panowaniem Longobardów, a od XVI wieku był siedzibą książąt sabaudzkich, którzy w XVIII wieku zdobyli również Sardynię. Jednak mieszkańcy Turynu, jak i całego Piemontu, najbardziej szczycą się tym, że to właśnie tutaj zaczęło się „risorgimento”, czyli ruch, mający doprowadzić do zjednoczenia Włoch. W Turynie również znajdowała się pierwsza stolica zjednoczonych Włoch (w latach 1861 - 1865).
Sport i rekreacja
Dla narciarzy prawdziwą gratką jest Via Lattea z ponad 400km tras narciarskich – można przez kilka dni jeździć w obrębie jednego regionu bez ryzyka powtórzenia trasy. Przy Via Lattea można również uprawiać biegi narciarskie, jeździć na łyżwach i desce snowboardowej.
Alpy Piemonckie to również świetny teren do turystyki pieszej i wspinaczki wysokogórskiej.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.