Na wakacje: Apulia i Półwysep Salentyński, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Apulia i Półwysep Salentyński

Pogoda w Apulia i Półwysep Salentyński, (Włochy)

Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
27°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Alberobello – słynie z niezwykłych domów wiejskich, tzw. trulli, czyli cylindrycznych, bielonych wapniem budynków z XII w. Obecnie wiele trulli zamieniono w sklepiki z pamiątkami bądź letnie domki dla turystów, nadal robią jednak niesamowite wrażenie na zwiedzających.
 • Ostuni – Malownicze białe miasteczko położone imponująco na szczycie wzgórza.

Ośrodki

 • Bari – największy ośrodek Apulii, założony jeszcze przez Greków i rozbudowany przez Rzymian. Stare miasto zachwyca mauretańskim stylem i licznymi zabytkami. Polakom Bari kojarzy się głównie z rodzinnym miastem Bony Sforzy, w którym również zmarła.
 • Polignano a Mare – miejscowość wypoczynkowa, z przepięknymi plażami i dobrze rozwiniętą bazą noclegową (liczne hotele i apartamenty).
 • Lecce – chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza miłośników sztuki barokowej. Miasto oszałamia wręcz ilością barokowych domów i kościołów, a swój wygląd zawdzięcza barwie miejscowego piaskowca. Lecce jest też punktem przystankowym po drodze do miejscowości wypoczynkowych nad Morzem Jońskim.
 • Otranto – miasteczko nad Cieśniną Otranto, łączącej Morze Adriatyckie z Jońskim. Warto zobaczyć w nim romańską katedrę.

Geografia i przyroda

Apulia nazywana jest obcasem i ostrogą włoskiego „buta”. Ciągnie się od Półwyspu Gargano na północy aż po Półwysep Salentyński na południu. Położona jest nad Morzami Adriatyckim i Jońskim. Na południe od Gargano rozciąga się rozległa, płaska nizina Tavoliere, z bardzo żyzną ziemią. Centralną część Apulii stanowi wapienny płaskowyż – wyżyna Le Murge. W Apulii uprawia się przede wszystkim oliwki i winogrona, a w górach hoduje owce.

Historia

Położenie Apulii sprawia, że od dawna była pomostem między południowo-wschodnią Europą oraz północną Italią i Europą środkową, a wpływy kulturowe z różnych stron są do dzisiaj widoczne. Greccy koloniści, którzy przybyli do Apulii jeszcze w starożytności, zostawili tu liczne ślady swojej kultury, przejawiające się głównie w języku i folklorze.
W średniowieczu, w połowie XI wieku, Apulia została zdobyta przez Normanów, a w 1130 roku weszła w skład Królestwa Obojga Sycylii. Po rozkwicie gospodarczym i politycznym, największym w XIII i trwającym do XVI wieku, Apulia zubożała i straciła znaczenie gospodarcze.

Sport i rekreacja

 • Położenie nad Morzami Adriatyckim i Jońskim, krystalicznie czysta woda i piękne plaże składają się na doskonałe warunki do nurkowania, windsurfingu i rejsów statkami wycieczkowymi.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Apulia i Półwysep Salentyński, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  12.9 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  330°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  20:01
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.23°C max.28°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  242°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:55
  zach. słońca:
  20:00
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.24°C max.28°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  324°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  19:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.25°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  19:57
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.30°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  195°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  19:56

Apulia i Półwysep Salentyński - klimat w Włochy

Wyszukiwarka wczasów