Na wakacje: Basilicata, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Basilicata

Pogoda w Basilicata, (Włochy)

Słonecznie
12°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Melfi – szczycące się okazałym normandzkim zamkiem. To tutaj Fryderyk II ogłosił swój słynny kodeks Constitutiones augustales.
 • Venosa – rodzinne miasto Horacego. Warto tu zwiedzić ruiny opactwa benedyktyńskiego La Trinita’, którego budowę rozpoczęto w XI w., i nigdy nie dokończono.
 • Metaponto – antyczne greckie miasteczko znane z doryckiej świątyni z VI w. p.n.e. z 15 zachowanymi kolumnami.

Ośrodki

 • Matera – miasto w dolinie rzeki Grabina, turyści przybywają tu by obejrzeć tzw. sassi – domostwa wykute w skale, sięgające czasów bizantyńskich. Dumą miasteczka są też wykute w skale kościoły. Rejon sassi, wpisany na listę UNESCO, posłużył też Melowi Gibsonowi jako sceneria do filmu „Pasja”.
 • Maratea – ośrodek usytuowany nad Morzem Tyrreńskim, składa się na niego kilka wiosek: Porto di Maratea, Fiumicello, Castrocucco oraz Acquafredda.
 • Potenza – stolica regionu Basilicata, położona na wysokości 819 m. n.p.m.

Geografia i przyroda

Basilicata jest położona na południu Włoch, między Apulią, Kalabrią i Kampanią. Na zachodzie obmywana jest przez Morze Tyrreńskie, a na południu przez Jońskie. Jest uznawana za najbardziej dziki, zupełnie nieskażony przez człowieka, region Włoch. Basilicata zachwyca różnorodnością krajobrazu – od zaśnieżonych szczytów gór, poprzez Pollino - największy Park Norodowy we Włoszech, aż do tutejszych plaż, uznawanych za najpiękniejsze na południu Italii.

Historia

Obszar dzisiejszej Basilicaty został skolonizowany przez Greków już w IV w. p.n.e. i wraz z Apulią, Kampanią, Kalabrią i Sycylią stworzył region Wielka Grecja (Magna Grecia). W czasach rzymskich teren ten nazywany był Lucania, od dominujących tu lasów (lucus, po łacinie znaczy „las”). W średniowieczu zmieniono nazwę na Basilicata od greckiego imienia bizantyńskiego imperatora, „Basilikoas”, który rządził tym regionem.
Historia samej Potenzy sięga antycznej osady Serra di Vaglio, powstałej XI w. p.n.e. Później na jej miejscu Rzymianie założyli miasto Potentia, które stało się rzymską prefekturą. Podobnie jak całe południowe Włochy, Basilicata, była celem najazdów począwszy od średniowiecza – Gotów, Longobardów, Saracenów, Normanów, Andegawenów, Francuzów, aż w 1860 stała się częścią Zjednoczonych Włoch.
Ze stolicą Basilicaty, Potenzą, jest również związana ciekawa legenda – dzięki cudowi św. Gerarda mieszkańcy mieli odeprzeć atak Turków. Na pamiątkę tego wydarzenia, pod koniec maja, odbywa się uroczysty przemarsz („Sfilata dei Turchi”), a św. Gerard jest patronem miasta.

Sport i rekreacja

 • Gratką dla miłośników adrenaliny jest tzw. „lot anioła” w Dolomitach Lukańskich. Lot odbywa się na wysokości 1459 m. n.p.m. z prędkością ponad 100 km/h, na stalowej linie przymocowanej między dwoma miasteczkami – Pietrapertosa i Castelmezzano, położonych na skalnych zboczach. To najdłuższa tego typu przeprawa w Europie. W miasteczkach tych są też ścianki wspinaczkowe.
 • Również wielbiciele trekkingu i spacerów znajdą coś dla siebie, zwłaszcza na szlakach w największym włoskim Parku Narodowym – Pollino.
 • Zaliczane do najpiękniejszych w południowych Włoszech plaże, oraz błękitna woda, oferują możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych i plażowych.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Basilicata, Włochy - prognoza pogody

 • Pochmurno
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  190°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.13°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  241°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:36
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.4°C max.12°C
  opady:
  15.4 mm
  wiatr:
  279°   38 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:37
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.16°C
  opady:
  5.8 mm
  wiatr:
  239°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  173°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:39

Basilicata - klimat w Włochy

Wyszukiwarka wczasów