Atrakcje
- Grotta Azzurra (Błękitna Grota) - największa atrakcja wyspy Capri to jaskinia położona nad samym lustrem wody. Do wnętrza groty można wpłynąć łódką, a woda przybiera tam niezwykły, lazurowy odcień.
- Anacapri – miejscowość po drugiej stronie wyspy; stąd można udać się wyciągiem krzesełkowym na Monte Solaro, z którego roztacza się niesamowity widok, sięgający Neapolu, Wezuwiusza, a nawet południowych Apeninów.
- Lacco Ameno – miasto na wyspie Ischia, oferujące słynne lecznicze kąpiele błotne - ponoć najlepsze w całych Włoszech.
- Sant Angelo d’ Ischia – tu turyści znajdują najlepsze plaże na wyspie.
Ośrodki
- Wyspa Capri – uznawana za najpiękniejszą włoską wyspę, już od czasów cesarza Tyberiusza, cieszy się nieprzerwaną sławą wśród turystów. Najłatwiej na nią dotrzeć promem lub wodolotem z Neapolu i Sorrento.
- Wyspa Ischia – największa wyspa w pobliżu Neapolu, mająca pochodzenie wulkaniczne i słynąca z gorących mineralnych źródeł.
Geografia i przyroda
Łagodny klimat, bujna roślinność i piękne widoki sprawiają, że Capri jest najchętniej odwiedzaną wyspą w Italii. Ischia z kolei ma pochodzenie wulkaniczne, oferując turystom lecznicze źródła. Jest większa od Capri, bardziej dzika i mniej przekształcona przez człowieka.
Historia
Począwszy od VIII w. p.n.e. Capri była kolonizowana przez Greków. W czasach rzymskich była ulubioną wyspą cesarza Tyberiusza, gdzie w ostatnich latach panowania osiadł, oddając się ucztom i orgiom miłosnym. Dziś jego willa na Capri jest szczególnie chętnie odwiedzana przez turystów. Wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego, Capri weszła pod panowanie Neapolu. W późniejszych czasach była częstą ofiarą najazdów Saracenów i piratów, którzy niszczyli główne miasta na wyspie. W XIX wieku Capri jednak odrodziła się pod egidą zjeżdżających się tu poetów, pisarzy i malarzy.
Na Ischii z kolei, wg mitycznych podań, olbrzymi Tyfeusz został ugodzony piorunem przez Jowisza, i został pogrzebany gdzieś pod wyspą. To za jego sprawką dochodzi do trzęsień ziemi, spod której dochodzą jego pomruki. Podobnie jak Capri, Ischia została skolonizowana przez Greków pochodzących z Eubea, którzy osiedlili się na cyplu góry Vico i założyli tu port. Późnej władali nią starożytni Rzymianie. W średniowieczu była wielokrotnie niszczona m.in. przez Wandalów, Saracenów, Turków, Normanów, a mieszkańcy wyspy w ciągu stuleci przeżyli dominację bizantyjską, normańską, szwedzką, francuską i hiszpańską.
Sport i rekreacja
- Obie wyspy oferują turystom możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych. Krystalicznie czysta woda sprawia, że nurkowanie jest tu szczególnie przyjemne.
- W Lacco Albano na Ischia można poddać się kąpielom błotnym.
- Miłośnicy spacerów z pewnością pokochają zielone pagórki na wyspie Ischia.
Informacje praktyczne
- Waluta – Euro
- Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
- Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnicę lub spodnie oraz zasłonięte ramiona.