Północny Piemont – malowniczy teren, na którym leżą dwa niezwykłe jeziora: Lago d’Orta oraz Maggiore. Jest tutaj wiele terenów narciarskich oraz dolin.
Alpy Piemonckie – pasmo górskie, gdzie jest wiele kurortów narciarskich, posiadąjcych doskonale warunki do uprawiania sportow zimowych.
Niziny Piemonckie - region posiadający wiele miasteczek, które warto wziąć pod uwagę zwiedzając obszar. Można tu zobaczyć Katedrę - Il Duomo powstałą w XIX w, Baptysterium oraz inne imponujące kościoły, muzea i zabytki.
Dolina Valle d’Aosta– maleńki autonomiczny region, będący idealnym miejscem dla miłośników narciarstwa. Oferuje on ponad 250 km tras zjazdowych.
Ośrodki i atrakcje
Najważniejsze miasta: Asti, Aleksandrio, Cuneo, Novara i Vercelli, Turyn.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: rzymskie ruiny teatru, schronisko mnichów, wielka przełącz św. Bernarda, Narodowy Park del Gran Paradiso, opactwo Strada Sacra San Michele, Katedra Pizza San Giovanni, Mole Antonelliana.
Najpopularniejsze regiony turystyczne:Północny Piemont, Alpy i Niziny Piemonckie oraz Dolina Valle d’Aosta.
Geografia i przyroda
Piemont i sąsiadująca z nim Dolina Aosty leżą w północno-zachodniej części Włoch. Jest to typowo rolniczy region. Natomiast w części północnej leżą Alpy z takimi ośrodkami narciarskimi, jak Courmayeur. W części południowej, nieopodal Barolo, występują wzgórza porośnięte winnicami oraz bezkresne pola zbóż i ryżu, które używa się do przygotowania miejscowej potrawy, risotto. W regionie panuje klimat śródziemnomorski, z upalnym latem, temperatury sięgają około 30° C i nie groźną zimą. Głównymi rzekami i jeziorami na tym terenie są: Jezioro Ceresole Reale, Ticino, Tanaro i Sesia.
Historia
Historia regionu sięga czasów starożytnych, w których to tereny Piemonu i Doliny Aosty były zamieszkiwane przez plemiona Turynów i Salasów. W I w. p.n.e. region został zajęty przez Rzymian, a w kolejnych latach należał do plemienia Longobardów i Franków. Od XI do XVIII wieku Piemont jak i Dolina Aosty należały do francuskiego księstwa Sabaudii i uległy wpływom z obu stron Alp. Dopiero w XVI wieku, za czasów księcia Emanuela Filiberta, region ten znalazł się ostatecznie w strefie wpływów włoskich.
Sporty i rekreacja
Na terenie górzystym można jeździć na nartach, desce, a także uprawiać narciarstwo biegowe.
Popularnymi sportami są również: jazda na rowerze, trekking, piesze wędrówki.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.