Jezioro Iseo – malownicze jezioro z Górzystą Wyspą pośrodku (Monte Isola).
Grotte di Catullo – ruiny rzymskich łaźni w pobliżu Sirmione.
Ośrodki
Sirmione – średniowieczne miasteczko zbudowane na cyplu przy południowych brzegach Jeziora Garda. Góruje nad nim XIII-wieczna twierdza, w której ponoć przebywał sam Dante Alighieri.
Limone sul Garda – turystyczna i niezwykle malownicza miejscowość na północnych brzegach jeziora, sprawiająca wrażenie jak gdyby została wybudowana na jeziorze, znana z produkcji cytryn i limonek.
Montecampione – niewielka miejscowość w pobliżu Jeziora Iseo z ładnie położononą stacją narciarską, zaliczana do najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych.
Geografia i przyroda
Jezioro Garda to największe i najbardziej czyste włoskie jezioro. Leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydentu, Werony i Brescia. Północna część jeziora jest węższa i otoczona alpejskimi szczytami. Część południowa leży już na przedpolach gór i jest znacznie szersza. Teren ten charakteryzuje się łagodnym klimatem, który sprzyja wegetacji, można więc tu podziwiać roślinność śródziemnomorską – cyprysy, oleandry, oliwki czy palmy, uprawia się także winorośl. Jezioro zamieszkuje też wiele rzadko spotykanych gatunków ryb, charakterystycznych tylko dla kilku jezior alpejskich.
Historia
Początkowo w okolicach Jeziora Garda zamieszkiwały plemiona celtyckie aż do II w. p.n.e. kiedy to całe północne Włochy stały się prowincją rzymską, a po podziale Imperium, tereny te zostały włączone do Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W średniowieczu całe północne Włochy stały się obiektem najazdów barbarzyńców – Hunów, Ostrogotów oraz Longobardów, a potem weszły w skład państwa Karola Wielkiego. W XII wieku północne państewka osiągnęły jednak autonomię. W XV wieku władzę nad wschodnimi brzegami Jeziora przejmuje Wenecja, a po jej upadku obszar jeziora Garda zostaje podzielony na 2 części: zachodni brzeg podlega pod utworzoną przez Napoleona Republikę Cisalpinka, wschodni brzeg zostaje natomiast oddany w ręce Austriackie.
Sport i rekreacja
Jezioro Garda zaliczane jest do najchętniej odwiedzanych jezior włoskich, zwłaszcza wśród turystów z północy którzy przyjeżdżają tu żeglować, surfować i jeździć na nartach wodnych.
W okolicach Jezior zostało utworzonych wiele szlaków spacerowych i punktów widokowych, zwłaszcza w okolicy Limone sul Garda czy Monte Baldo.
Zimą w rejonie Jezior Garda i Iseo otwieranych jest wiele stacji narciarskich (np. Montecampione).
Informacje praktyczne
Waluta – Euro
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.