Piza – miasto dla wielbicieli kultury, sztuki i zwiedzania. Do obowiązkowych punktów należy oczywiście krzywa wieża, katedra, Campo di Miracolo.
Lukka – miasto, w którym na wygnaniu przebywał Dante Alighieri. Lukka jest jednym z najbardziej znanych miast w Toskanii. Do najciekawszych zabytków należą: katedra San Martino oraz romańska forteca San Michele in Foro.
Massa – miejscowość położona przy wzgórzu, na szczycie którego wznosi się zamek Malaspina, najważniejszym punktem zwiedzania jest kościół Piotra i Franciszka.
Montecatini Val di Cecina – XI w. toskańskie miasteczko z przyjazną atmosferą i malowniczymi zakątkami.
Forte di Marmi – malownicze miasto z wieloma krętymi, ciasnymi i miałymi uliczkami. Spacer po Forte di Marmi pozwoli odkryć bardzo dużo marmurowych rzeźb.
Ośrodki
Luni Mare – nadmorski kurort z zabytkami niedaleko miejscowości La Spezia.
Marina di Piza – nadmorski kurort, który posiada wszystko, czego potrzeba na udane wakacje.
Tirrenia – typowy nadmorski kurort, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Tirrenia posiada przepiękne plaże i świetną infrastrukturę hotelową.
Marina di Massa – popularny wakacyjny kurort nad Morzem Tyrreńskim. Na krajobraz tego miejsca składają się czyste wody, piaszczyste plaże i pokryte śniegiem góry.
Cinquale – wakacyjny kurort, idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Cinquale posiada bogatą ofertę sportową.
Lido di Camaoire – urocza nadmorska toskańska miejscowość, idealna na wakacyjny, rodzinny wypoczynek.
Viareggio - jedna z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Versilia, znana również z hucznego karnawału.
Torre del Lago Puccini – miasto słynnego kompozytora Pucciniego. Nadmorski kurort położony na terenie Narodowego Parku Migliarino, pomiędzy Morzem Tyrreńskim, jeziorem Massaciuccoli a Alpami Apuańskimi.
Geografia i przyroda
Region Pizy znajduje się na zachodzie Włoch, nad Morzem Tyrreńskim. Stolica, Piza to miasto o powierzchni 2448 km², leżące w Toskanii, nad rzeką Arno. Oddalone jest od wybrzeża Morza Tyrreńskiego o 13 kilometrów. Piza, jak inne miasta w tym regionie charakteryzuje się pagórkowatym terenem, porośniętym winoroślami, gajami oliwnymi oraz cyprysami. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski z upalnym latem.
Historia
Historia regionu związanie jest nierozerwalnie z historią najważniejszego miasta. Według badaczy miasto zostało założone przez Etrusków lub Ligurów. Następnie, kiedy obszar został zajęty przez cesarstwo rzymskie, Piza stała się portem wojskowym oraz uprzywilejowanym miastem, które w późniejszych czasach miało ogromne znaczenie dla Gotów, Longobardów oraz Karolingów. W XII wieku, kiedy miasto posiadało bardzo dobre kontakty handlowe z Hiszpanią i Afryką Północną, nastąpił wzrost bogactwa kupieckiego oraz miasto stało się centrum naukowym oraz kulturalnym. Niestety w 1284 roku, kiedy Genua pokonała Pizę, dynamiczny rozwój zaczął podupadać. W 1343 r. w Pizie zostaje otwarty uniwersytet. W 1406 roku miasto było pod wpływami Florencji. Spod jej wpływów wyzwala się dopiero w 1494 r. Piza nie cieszy się długo niepodległością. W 1509 r. znów zostaje przez Florencję zdobyta. W 1946 odzyskuje niepodległość.
Sport i rekreacja
To idealne miejsce dla miłośników przyrody, spacerów.
Popularnością cieszą się wycieczki konne i rowerowe.
Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych.
Warto zobaczyć morskie tajemnice podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro.
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.