Mesyna – sycylijskie miasto z wieloma zabytkami, warto zobaczyć: regionalne Muzeum, kościół Santissima Annunziata dei Catalani oraz fontannę del Nuttuno.
Etna – wulkan usytuowany na wschodnim wybrzeżu Sycylii, dzięki kolei Circumetnea, która objeżdża wulkan, można go dookoła zwiedzić.
San Sabo - antyczne miasteczko znane z piaskowych gór, doskonała baza do uprawiania licznych sportów.
San Giovanni La Punta – wioska słynąca z upraw cytrusów, oliwek oraz winorośli.
Ośrodki
Catania – nadmorska okolica, leżąca w pobliżu wulkanu Etna.
Giardini Naxos – nadmorska miejscowość oferująca piaszczyste plaże, luksusowe hotele oraz parki rozrywki i eleganckie restauracje.
Sant'Alessio Situlo – turystyczna miejscowość, jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich miasteczek.
Milazzo - kurort z piękną plażą oraz pobliżu wiele dobrze wyposażonych campingów.
Geografia i przyroda
Prowincja Messyna graniczy od północnego- zachodu z Morzem Jońskim. Od prowincji Enna i Palermo oddzielona jest masywem gór Nebrodi lub Caronie, który przecina prowincję z północnego zachodu na południowy wschód. Pod względem geograficznym i przyrodniczym prowincja Messyna jest bardzo różnorodna. Występują tutaj tereny górzyste oraz równinne z malowniczymi miasteczkami. Na terenach górzystych można spotkać się z wieloma gatunkami roślin oraz dzikiej zwierzyny. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a we wnętrzu regionu kontynentalny.
Historia
Messyna została założona około połowy VIII w.p.n.e. przez piratów z Halkidy, którzy nadali jej nazwę Zancle, być może od kształtu portu przypominającego kosę. W V w.p.n.e. nazwa została zmieniona już na Messyne. Okres rozkwitu Messyna osiągnęła w epoce greckiej i rzymskiej, zaś podbój Arabów w 843r, zapoczątkował jeden z najmroczniejszych okresów historii miasta, kiedy to pory zawiesił swoja działalność a centrum miasta prawie zupełnie się wyludniło. W raz z najazdem Normanów Messyna powraca do chrześcijańskich korzeni, ożywia i staje się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków handlowych na Morzu Śródziemnym. Od XVI w. kwitnie przemysł jedwabniczy. Rozwój miasta został powstrzymany przez epidemie zarazy i trzęsienia ziemi z roku 1783 i 1908, które obróciły w ruinę miasto i pochłonęły kilka tysięcy ofiar. Wówczas życie ekonomiczne i społeczne miasta uległo głębokiej przemianie: działalność związana bezpośrednio z portem stopniowo słabła i kierowała się w stronę sektora usługowego. Podczas II wojny światowej zaciekłe bombardowania w roku 1943 okaleczyły wizerunek miasta , które po raz kolejny zostało zmuszone do mozolnej odbudowy. Obecnie nowoczesny styl urbanistyczny miasta wkomponowują się obiekty architektoniczne ocalałe z trzęsień ziemi i bombardowań.
Sport i rekreacja
Na terenie gdzie występują łagodne wzgórza, gdzie uprawia się turystykę pieszą jak i rowerową.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku w nadmorskich kurortach mogą uprawiać różnego rodzaju sporty wodne: narciarstwo wodne, windsurfing itp. Ponadto na plaży znajdują się liczne centra, gdzie wypożycza się potrzebny sprzęt.
Życie Messyny urozmaicone jest wieloma wydarzeniami religijnymi i świeckimi, które gromadzą licznych uczestników i obserwatorów. 14 sierpnia odbywa się pochód w którym Mata i Grifone- legendarni założyciele miasta- wiezieni są na olbrzymich koniach.
W pierwszej połowie sierpnia odbywają się Międzynarodowe Targi Handlowe.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.