Jezioro Trazymeńskie – popularne miejsce wakacyjnego odpoczynku. Czyste wody i piękna przyroda zapewni relaks zmęczonym turystom. Nad tym jeziorem miała miejsce jedna z ważniejszych bitew II wojny punickiej.
Asyż - wzniesiony na stromym wzgórzu Asyż słynie przede wszystkim z Bazyliki Św. Franciszka składającej się z Kościoła Dolnego i Kościoła Górnego.
Todi – urocza mijescowość ze średniowieczną atmosferą. Na uwagę zasługują przede wszystkim jedne z najpiękniejszych włoskich renesansowych kościołów Santa Maria Della Consolazione i romańska katedra, stojąca przy Pizza del Popolo.
Sopoleto – miasto starsze od Rzymu, którego historia zaczyna się w III w. p.n.e. To idealne miejsce dla miłośników starożytnych zabytków.
Pozo di San Patrizio – studnia w Orovieto. Zabytek pochodzi z XVI w. mierzy ponad 50 m głębokości i 13 szerokości. Została zbudowana na wypadek oblężenia. Studnia opleciona jest dwoma klatkami schodowymi których okna wychodzą prosto na szyb, dzięki czemu nie musiała być dodatkowo oświetlana.
Podziemne miasto – w Orovieto to system korytarzy wykutych w tufie, mająca służyć jako schron.
Perugia – stolica regionu pełna zabytków pochodzących z różnych wieków. To turystyczne miasto jest również ośrodkiem akademickim.
Ośrodki
Tuoro sul Trasimeno – malownicze miasteczko na wzgórzu, otoczone fortyfikacjami. To także typowo turystyczna miejscowość nad Jeziorem Trazymeńskim. Małe, kameralne plaże pokryte złotym piaskiem przyciągają wielu turystów.
Passignano sul Trasimeno – wakacyjna, wypoczynkowa miejscowość nad Jeziorem Trazymeńskim.
Monte del Lago – miasteczko nad Jeziorem Trazymeńskim z przepięknymi plażami. Z kurortu blisko do Perugii, Todi, Cortony, lub nieco dalej do Asyżu, Gubbio czy Urbino.
Collazzone - wyjątkowo malownicze, murowane, średniowieczne miasteczko, położone na wzgórzu. Colazzone to cicha i spokojna miejscowość, w której żyje się głównie z rolnictwa i agroturystyki.
Geografia i przyroda
Umbria zwana jest „zielonym sercem Italii”, ze względu na olbrzymie kompleksy leśne. Ten region charakteryzuje się malowniczym krajobrazem. Umbria położona jest w centralnej części kraju. Od zachodu graniczy z Toskanią, od południa z Lacjum a od wschodu z Marche. Prawie cała powierzchnia regionu jest górzysta lub pagórkowata. Nizinne tereny stanowią zaledwie 6% Umbrii. Najwyższe wzniesienie, Monte Vettore, mierzy 2476 m. Umbrię tworzą dwie prowincje: Perugia oraz Terni. Przez region przepływa Tyber. Umbria jest bardzo zielonym regionem. Rosną tu głównie winorośle i gaje oliwne. Klimat jest ciepły latem i łagodny zimą w Dolinie Tybru, a dość ostry w górach. Dużą część terytorium pokrywają lasy dębowe zamieszkiwane przez sarny, jelenie i inna zwierzynę.
Historia
Historia regionu zaczęła się, gdy Umbria była krainą historyczną w Antycznej Italii. Nazwa pochodzi od Umbrów, starożytnego ludu, który zamieszkiwał te ziemie na cztery wieki przed naszą erą. Z czasem Umbrowie zostali wyparci przez Etrusków. Umbria będąca skrzyżowaniem dróg między północą a południem, wschodem a zachodem. Region został zaludniony dość szybko, bo w paleolicie i neolicie. Etruskowie założyli Perugię. Podczas II wojny punickiej miała miejsce ważna bitwa – Nad Jeziorem Ta W Średniowieczu w Umbrii narodził się święty Franciszek. W XIV w. Umbria znalazła się pod władzą papieską. Do Królestwa Włoch region przyłączono znowu w 1860 r.
Sport i rekreacja
To idealne miejsce dla miłośników przyrody, spacerów.
Popularnością cieszą się wycieczki konne i rowerowe.
Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników agroturystyki.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro.
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.