Na wakacje: Watykan, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Rzym i Lacjum/ Watykan

Pogoda w Watykan, (Włochy)

Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
16°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Bazylika św. Piotra – najważniejsza świątynia chrześcijaństwa, wybudowana w miejscy śmierci apostoła Piotra.
 • Muzea Watykańskie – w skład wchodzi Kaplica Sykstyńska, całe muzeum posiada najcenniejsze na świecie dzieła sztuki.
 • Kaplica Sykstyńska – jedna z najpiękniejszych kaplic, której ściany pokryte są freskami ilustrującymi sceny z Księgi Rodzaju, na ścianie za ołtarzem Michał Anioł przedstawił „wizję Sądu Ostatecznego”.
 • Castel Sant’Angelo (Zamek św. Anioła) – budowa została wzniesiona w roku 139 n.e. jako mauzoleum cesarza Hadriana, w czasach politycznych była schronieniem papieży.
 • Palazzo Corsini i Galeria Nazionale d’Arte Antica – pałac zbudowany pod koniec XV wieku, znajdują się w nim znakomite obrazy van Dycka, Rubensa oraz Reniego.
 • Santa Maria In Trastevere – najstarsza świątynia chrześcijańska w Rzymie, zbudowana w III wieku. Bazylika stała się ośrodkiem kultu Matki Boskiej, we wnętrzu są mozaiki ukazujące „Koronację Maryi”.
 • Ogrody botaniczne –przepiękne ogrody botaniczne, w których znajduje się wiele gatunków roślin i drzew: np. palmy, orchidee, sekwoje oraz miłorząb.

Geografia i przyroda

Watykan, stolica Kościoła katolickiego, jest najmniejszym państwem świata- zajmuje 43 hektary. Otoczony jest wysokimi murami strzeżonymi przez gwardię papieską. Na terenie Watykanu znajdują się ogrody papieskie, które dostępne są dla turystów. W ogrodach tych jest wiele rodzajów drzew, krzewów roślin z różnych zakątków świata, a także aleje z fontannami, grotami i kapliczkami. Znajduje się tutaj także ogród botaniczny, z dużą ilością drzew i roślin ozdobnych, takich jak: palmy, sekwoje oraz orchidee.

Historia

Historia Wzgórza Watykańskiego powstała w IV wieku, kiedy to cesarz rzymski podarował biskupom jeden z głównych pałaców. Początkowo było to miejsce, gdzie pielgrzymi przybywali do grobu świętego Piotra, który w tym miejscu poniósł śmierć męczeńską. Wówczas główna siedziba papieży mieściła się na Lateranie. Dopiero w 1377 roku papież Grzegorz XI po powrocie z Awinionu, przeniósł swoje miejsce stałego pobytu do Watykanu. Kolejni papieże powołani na Stolicę Piętrową od momentu wyboru, aż po swój kres, nie opuszczali rzymskiej rezydencji. W 1870 roku, król Wiktor Emmanuel II, nakazał swojej armii włączyć państwo do Królestwa Włoch. Jednakże papież Pius IX odrzucił rozkaz i ogłosił się więźniem Watykanu, którego postanowił nigdy nie porzucić. Państwo kościoła katolickiego było niezależne od 1929 roku, kiedy to kuria papieska i rząd włoski podpisał traktat laterański. Dzięki potwierdzeniu w 1947 traktatu laterańskiego, religia katolicka stała się formalnie, religią Włoch. Watykan stał się centrum religijnym i politycznym, które odwiedza ogromna liczba pielgrzymów. Obecnie posiada on własną stację radiową, pocztę, banki, dziennik l’Osservatore Romano, system prawny i własną wersję monety Euro, na której jest podobizna papieża, oraz posiada Szwajcarskich Gwardzistów, którzy mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo papieża.

Gastronomia

W uliczkach leżących nieopodal Watykanu, znajdują się przytulne restauracje, gdzie serwowane są tradycyjne włoskie potrawy z ryb, mięsa, jarzyn, serów oraz ryżu. W szczególności warto spróbować: coda alla vaccinaria, bucatini all’amatriciana oraz popularny rzymski sernik z sera risotta z dodatkami cytryny oraz Marsali.

Zakupy

Przy głównej ulicy Via Della Conciliazione prowadzącej do Watykanu znajduje się wiele sklepików z pamiątkami, gdzie można zakupić wspaniałe pamiątki, zarówno o charakterze religijnym jak i świeckim.


Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.Watykan, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  19.3 mm
  zachmurzenie:
  83%
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  998hPa
  wiatr:
  266°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  19:00
 • Intensywne opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  36.4 mm
  wiatr:
  184°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:58
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.14°C max.21°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  192°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  18:56
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.15°C max.24°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  115°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  18:54
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.24°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  141°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  18:53

Watykan - klimat w Włochy

Wyszukiwarka wczasów