Tharros – ruiny miasta, założonego jeszcze przez Kartagińczyków, a rozbudowanego przez Rzymian.
Is Arutas – przepiękna plaża pokryta kryształami kwarcu
Cala Gonone – nadmorska miejscowość wypoczynkowa, wciśnięta między morze a wysokie góry. Słynie z samotnych zatok z pięknymi plażami i formacjami skalnymi (Grotta del Bue Marino).
Ośrodki
Oristano – niewielkie miasteczko z przyjemną, zabytkową starówką i dobrym połączeniem w pobliskie miejscowości, słynące z unikatowych plaż (np. Is Arutas).
Nuoro – położone u stóp Monte Ortobene i Sopramonte, miasteczko składa się z dwóch części: starego i nowego miasta. 21 listopada odbywa się tu antyczne święto religijne z tradycyjnym pochodem, podczas którego młodzi mieszkańcy wyspy przebierają się w lokalne stroje.
Geografia i przyroda
Środkowa Sardynia zdominowana jest przez dzikie pasmo gór Gennargentu, którego zbocza na północnym wschodzie wręcz dochodzą do samego morza.. Pofałdowane wyżyny porasta macchia – zarośla mirtu, dzikiego tymianku, opuncji i karłowatych dębów. Na zachodzi, wokół Tristano, kraj jest już zupełnie płaski, a wybrzeża pełne są uroczych zatoczek z piaszczystymi plażami. W tak zróżnicowanym krajobrazie każdy znajdzie coś dla siebie.
Historia
Środkowa część Sardynii, z racji swojego bardziej dzikiego krajobrazu, zawsze żyła troszkę na uboczu wielkich wydarzeń historycznych. Okolica gór Gennargentu jest na tyle niedostępna, że żaden z najeźdźców nie próbował jej podbić. Nadal mieszkają tu w zamkniętych społecznościach pasterze, mówiący lokalnym językiem.
Sport i rekreacja
Wybrzeża w zachodniej części obfitują w kameralne zatoczki z różnego rodzaju piaskiem i krystaliczną wodą. Stąd osoby lubiące samotność mogą wybrać się tu na jedną z takich małych plaż i spędzać tu całe dnie.
Czysta woda sprzyja także nurkowaniu i rozmaitym sportom wodnym.
Osoby lubiące dzikie, niedostępne góry nie będą rozczarowane trekkingiem w pięknych acz niezupełnie odkrytych górach Gennargentu.
Informacje praktyczne
Waluta – Euro
Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.